POGLED ISKOSA: Krunićev panoptikum
SLIKAR i crtač Slavko Krunić je ove godine krunisao svoj rad nedavnom izložbom u Modernoj galeriji Valjevo i dvojezičnom monografijom "Uprava neukaljanih časti", trećom po redu.
Književnica Mirjana Ognjanović je o svakom Krunićevoj delu u knjizi publikovala kraću priču, proširivši moguća likovna značenja. On se bavi portretom kao arhivarskim poslom, pa tu treba imati u vidu i ideju panoptikuma (ustanova u kojoj su smeštene razne umetničke zbirke i naučni aparati, naročito figure od voska radi očiglednog poučavanja posetilaca rečju i ogledom). Krunić, dakle, gradi imaginarni muzej.
Portret se u istoriji likovne tematike pojavio u prvim velikim civilizacijama, pre mrtve prirode i pejzaža, ne samo zato što je čovek u središtu umetničkog interesovanja. Ključan je za vladarsku i imperijalnu ikonografiju kao sredstvo ulivanja poverenja. Danas se malo koji umetnik bavi portretistikom, umetnošću u kojoj je najteže i najrizičnije uspostaviti odnos sa stvarnošću. Nebrojeni su iz posve ličnih i neumetničkih razloga nezadovoljni naručioci portreta.
Slavko Krunić je u našem novijem slikarstvu tu vrstu umetnosti uzdigao na visok nivo, pojavivši se među poslednjim značajnim majstorima u koje publika, kritika, galeristi i kolekcionari imaju poverenje. Njegova treća samostalna izložba u uglednoj Modernoj galeriji Valjevo predstavila ga je kao autora koji je ušao u istoriju srpske figuracije jer je u pitanju najstroža izlagačka selekcija. Slikar često izlaže u inostranstvu i predstavljen je u nekim od najboljih izdanja o savremenoj fantastičnoj umetnosti.
U čemu je tajna uspeha ovog majstora, rođenog 1974. godine u Beogradu, diplomca beogradskog Fakulteta likovnih umetnosti? Jedan je od nekolicine slikara koji polazi od realnosti, ali se ne bavi realizmom, kreće od stvarnosti ali joj se vraća ironijski, humorno i oneobičeno. Njegovi likovi i figure mogu, ali i ne moraju da imaju sličnost sa modelom. Portret je samo povod za imaginarnu nadgradnju, za iracionalno vrednovanje, ukazivanje na višeznačnost ljudskog lica i tela.
U pitanju je imaginarni portret, ne neke posebne ličnosti, već mnogih u jednoj, razotkrivanje čovekove psihologije, unutrašnje građe koja formira lice i figuru, portretistika koja ostavlja mesta domaštavanju, poetizaciji i proširenju figuracije. Na razmeđi realnog, fantastičnog, utopijskog i idealnog, imaginarni portret (tema i jedne grupne izložbe u Modernoj galeriji Valjevo), opredmećuje se u celokupnoj istoriji umetnosti, posebno u gotskom i renesansnom slikarstvu kada umetnici ponovo osvajaju iluzionističke vidove predstavljanja.
Prikladan za prikazivanje bogova, mitskih bića, heroja, anđela i ljudi čiji je lik nepoznat, imaginarni portret u osnovi je umetnosti, stariji od istorijskog. Prva dela te vrste čine skulpture Lepenskog vira koje objedinjuju životinjsko, ljudsko i božansko. Slavko Krunić je posvećenik te vrste stvaranja.
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)