„KOSMIČKA SOVA“: Svemirski teleskop zabeležio retku galaktičku strukturu (FOTO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

13. 07. 2025. u 22:45

ASTRONOMI su nedavno objavili fotografiju koja prikazuje sudar dve galaksije — izvanredan trenutak u dubokom svemiru, milijardama svetlosnih godina daleko.

„КОСМИЧКА СОВА“: Свемирски телескоп забележио ретку галактичку структуру (ФОТО)

Foto: NASA

Dva plava prstena sa narandžastim centrima, koji izgledaju kao oči sove, zapravo su dve galaksije u obliku prstena koje se sudaraju jedna sa drugom. Sudar se dogodio pre 38 miliona godina, ali tek sada ga je otkrio NASA svemirski teleskop „Džejms Veb“.

Snimak je međunarodna grupa astronoma koju predvodi dr Mingju Li sa Univerziteta Cinghua u Pekingu, nazvao „Kosmička sova”. „Slika kosmičke sove je nastala od direktnog spajanja dve galaksije”, kažu dr Li i kolege. „Ovaj fenomen pokreće evoluciju galaktičkog sistema”.

JEDINSTVEN KOSMIČKI PRIZOR

Kosmička sova se sastoji od dve galaksije kružnog izgleda. Prstenaste galaksije su opisane kao jedan od najređih tipova galaksija pronađenih u univerzumu, čineći samo 0,01 odsto svih otkrivenih galaksija. Prvu prstenastu galaksiju koja je otkrivena, poznatu kao Hoagov objekat, identifikovao je 1950. godine američki astronom Artur Hoag.

Snimanje sudara dve prstenaste galaksije još je ređe, što, prema rečima istraživača, ovo čini jedinstvenim kosmičkim prizorom. Ova izvanredna simetrija dva prstena sugeriše da imaju sličnu masu, strukturu i veličinu, svaka sa prečnikom od približno 26.000 svetlosnih godina.

-Otkrili smo složen sistem blizanačkih kolizionih prstenastih galaksija, koje pokazuju gotovo identičnu morfologiju, kaže tim u svom radu. „Simetrija prstenova sugeriše poreklo čeonog sudara između dve galaksije slične mase i strukture”.

Tim naučnika procenjuje da je zvezdana masa celog sistema koji se spaja oko 320 milijardi solarnih masa – dakle 320 milijardi puta veća od mase našeg Sunca, piše „Dejli mejl“.

ZAŠTO SE GALAKSIJE SUDARAJU

Galaksije se sudaraju, jer ih privlači ogromna sila gravitacije. Sudari mogu da dovedu do spajanja ako nijedna galaksija nema dovoljno impulsa da nastavi dalje nakon sudara. Čak 25 procenata galaksija se trenutno spaja sa drugima.

Ako se detaljnije pogleda slika, narandžaste mrlje u centru su neverovatno svetlo „aktivno galaktičko jezgro” – najsvetliji postojani izvori elektromagnetnog zračenja u univerzumu. Teoretski, ove galaksije imaju supermasivne crne rupe u samom svom centru, koje privlače okolnu materiju. Prema istraživačima, crne rupe u ove dve galaksije imaju mase od oko 67 miliona i 26 miliona solarnih masa.

U međuvremenu, prostor gde se dve galaksije spajaju – „kljun” sove – je region „intenzivnog formiranja zvezda”, gde se stvaraju nove zvezde koje bi mogle da završe sa planetama u orbiti oko njih.

Spajanja galaksija poput ovih igraju ključnu ulogu u evoluciji galaksija, transformišući njihovu veličinu i preraspodeljujući njihov gas. Ove kolizije, takođe, na kraju dovode do sastavljanja zvezdane mase – procesa kojima galaksije stiču svoje zvezde i postepeno rastu u masi.

Naša galaksija Mlečni put, nalazi se na putu sudara sa drugom galaksijom pod nazivom Andromeda, trenutno udaljenom oko 2,5 miliona svetlosnih godina. Ako i kada do sudara dođe, postoji mala šansa da će se naše Sunce sudariti sa drugom zvezdom, što bi moglo da promeni naš položaj u odnosu na Sunce i ugroziti život na Zemlji – ako do tada još uvek bude postojao.

„Kosmička sova” je detaljnije opisana u radu tima koji još uvek nije recenziran. Dalja istraživanja bi mogla da otkriju više o uslovima koji su doveli do sudara, koji je počeo pre oko 38 miliona godina. „Retka struktura blizanačkih prstenova zahteva posebne numeričke simulacije kako bi se ograničili precizni početni uslovi spajanja. Takvi sudari izazvani zvezdanim eksplozijama mogu predstavljati ranije potcenjeni kanal za rano formiranje kosmičkih zvezda”, zaključuje tim.

Podaci koji su korišćeni za snimanje slike, prikupljeni su, takođe, pomoću Atakama Velikog milimetarskog/submilimetarskog niza u Čileu i Veoma Velikog niza u Novom Meksiku, prenosi „Politika“.

sputnikportal.rs

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)