MEDIJI PRENOSE: SAD NAPUŠTAJU UN? Kakve mogu biti posledice po svet

Đorđe Regoje

22. 02. 2025. u 15:25

GRUPA republikanskih senatora predstavila je nacrt zakona o „ukidanju“ članstva SAD u Ujedinjenim nacijama, navodeći da se to telo „pretvorilo u platformu za tiranine i mesto za napad na Ameriku i njene saveznike“.

МЕДИЈИ ПРЕНОСЕ: САД НАПУШТАЈУ УН? Какве могу бити последице по свет

Foto: Shutterstock

Sputnjik je kontaktirao vodećeg američkog posmatrača za međunarodne odnose da otkrije šta nije u redu sa predlogom.

- Mislim da je to veoma loša preporuka - rekao je međunarodni konsultant i potpukovnik američke vojske u penziji Erl Rasmusen, komentarišući novi zakon, predstavljen u Senatu u četvrtak i nazvan „Zakon o potpunom odvajanju od debakla Ujedinjenih nacija (DEFUND).

- SAD su bile ključni osnivač UN, a njihovo povlačenje bi - bilo potencijalno štetno za organizaciju - rekao je Rasmusen.

- Da li bi to moglo da zaživi? Mislim da bi moglo. Mislim da imate Kinu i Rusiju koje pružaju snažno vođstvo. Ne znam kakav bi uticaj Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva  jer oni obično glasaju kako Sjedinjene Države žele - dodao je on.

Očigledno je da bi povlačenje SAD zahtevalo izmeštanje UN iz Njujorka, idealno u neutralnu zemlju, primetio je posmatrač.

Arhiva

 

U svakom slučaju, telo tipa UN je od vitalnog značaja, naglasio je Rasmusen, podsećajući na tužnu sudbinu svog prethodnika, Lige naroda, i naglašavajući da „treba da postoji mehanizam za dijalog", a to je neophodno.

- Ne možete biti razmaženo derište koje izaziva bes ako neko ne radi na vaš način.

Raspuštanje Ujedninjenih nacija je loše rešenje

- Bez toga bi bilo više tenzija, potencijalno više sukoba širom sveta - upozorio je on.

- Ako bi se UN raspustile, mislim da bi onda na velikim silama bilo da pojedinačno nadgledaju uticajne sfere i prevaziđu razlike kako bi se pozabavili nekim od različitih sukoba koji bi se desili, kao i katastrofama koje bi se mogle desiti.

Osim bezbednosti i dijaloga, Rasmusen kaže da se i drugi rad UN-a ne može tek tako izbaciti, ističući da je to telo „učinilo mnogo stvari na strani ljudskih prava, medicinske pomoći, hrane i problema sa glađu, sukoba sa grupama pobunjeničkog tipa u koje su mogli da uđu i da deluju kao neka vrsta mirovnjaka“.

- Ako bi UN nestale to bi umanjilo pristup humanitarnoj podršci - rekao je on.

SAD, na koje odlazi oko trećine budžeta UN, nisu jedina sila koja izražava zamerke prema međunarodnoj organizaciji.

Rusija i druge sile BRIKS-a pozivaju na njenu sveobuhvatnu reformu u inkluzivnije telo, posebno na nivou Saveta bezbednosti.

Foto: EPA

Deklaracija BRIKS-a u Kazanju ponovo je potvrdila potrebu za „sveobuhvatnom reformom Ujedinjenih nacija, uključujući njihov Savet bezbednosti, sa ciljem da se učini demokratskijim, reprezentativnijim, efikasnijim i boljim, kao i da se poveća zastupljenost zemalja u razvoju u članstvu Saveta kako bi mogla adekvatno da odgovori na preovlađujuće globalne izazove iz Afrike, latinoameričke zemlje u razvoju i podršku zemalja u razvoju i Amerika ima veću ulogu u međunarodnim poslovima."

(Sputnjik Internešenel)

BONUS VIDEO:

RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RASPARČAVANJE HRVATSKE: Šešelj o podeli Balkana posle pregovora Rusa i Amera (VIDEO)