MEDIJI PRENOSE: SAD NAPUŠTAJU UN? Kakve mogu biti posledice po svet
GRUPA republikanskih senatora predstavila je nacrt zakona o „ukidanju“ članstva SAD u Ujedinjenim nacijama, navodeći da se to telo „pretvorilo u platformu za tiranine i mesto za napad na Ameriku i njene saveznike“.

Foto: Shutterstock
Sputnjik je kontaktirao vodećeg američkog posmatrača za međunarodne odnose da otkrije šta nije u redu sa predlogom.
- Mislim da je to veoma loša preporuka - rekao je međunarodni konsultant i potpukovnik američke vojske u penziji Erl Rasmusen, komentarišući novi zakon, predstavljen u Senatu u četvrtak i nazvan „Zakon o potpunom odvajanju od debakla Ujedinjenih nacija (DEFUND).
- SAD su bile ključni osnivač UN, a njihovo povlačenje bi - bilo potencijalno štetno za organizaciju - rekao je Rasmusen.
- Da li bi to moglo da zaživi? Mislim da bi moglo. Mislim da imate Kinu i Rusiju koje pružaju snažno vođstvo. Ne znam kakav bi uticaj Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva jer oni obično glasaju kako Sjedinjene Države žele - dodao je on.
Očigledno je da bi povlačenje SAD zahtevalo izmeštanje UN iz Njujorka, idealno u neutralnu zemlju, primetio je posmatrač.

Arhiva
U svakom slučaju, telo tipa UN je od vitalnog značaja, naglasio je Rasmusen, podsećajući na tužnu sudbinu svog prethodnika, Lige naroda, i naglašavajući da „treba da postoji mehanizam za dijalog", a to je neophodno.
- Ne možete biti razmaženo derište koje izaziva bes ako neko ne radi na vaš način.
Raspuštanje Ujedninjenih nacija je loše rešenje
- Bez toga bi bilo više tenzija, potencijalno više sukoba širom sveta - upozorio je on.
- Ako bi se UN raspustile, mislim da bi onda na velikim silama bilo da pojedinačno nadgledaju uticajne sfere i prevaziđu razlike kako bi se pozabavili nekim od različitih sukoba koji bi se desili, kao i katastrofama koje bi se mogle desiti.
Osim bezbednosti i dijaloga, Rasmusen kaže da se i drugi rad UN-a ne može tek tako izbaciti, ističući da je to telo „učinilo mnogo stvari na strani ljudskih prava, medicinske pomoći, hrane i problema sa glađu, sukoba sa grupama pobunjeničkog tipa u koje su mogli da uđu i da deluju kao neka vrsta mirovnjaka“.
- Ako bi UN nestale to bi umanjilo pristup humanitarnoj podršci - rekao je on.
SAD, na koje odlazi oko trećine budžeta UN, nisu jedina sila koja izražava zamerke prema međunarodnoj organizaciji.
Rusija i druge sile BRIKS-a pozivaju na njenu sveobuhvatnu reformu u inkluzivnije telo, posebno na nivou Saveta bezbednosti.

Foto: EPA
Deklaracija BRIKS-a u Kazanju ponovo je potvrdila potrebu za „sveobuhvatnom reformom Ujedinjenih nacija, uključujući njihov Savet bezbednosti, sa ciljem da se učini demokratskijim, reprezentativnijim, efikasnijim i boljim, kao i da se poveća zastupljenost zemalja u razvoju u članstvu Saveta kako bi mogla adekvatno da odgovori na preovlađujuće globalne izazove iz Afrike, latinoameričke zemlje u razvoju i podršku zemalja u razvoju i Amerika ima veću ulogu u međunarodnim poslovima."
(Sputnjik Internešenel)
BONUS VIDEO:
RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo

SEDIŠTE UN SE SELI U MOSKVU? Poslanik Dume: Rusija je danas najpravednija država
21. 02. 2025. u 11:59

SAD PREDLOŽILE NACRT REZOLUCIJE O UKRAJINI: Evo šta piše u njoj i šta se zahteva
22. 02. 2025. u 07:46

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)