RAT TARIFAMA ŠTETI SVIMA: Makron i Starmer usklađivali zajednički odgovor na "carinski rat"

Trgovinski rat ne ide nikome u korist, zaključili su francuski predsednik Emanuel Makron i britanski premijer Kir Starmer u telefonskom razgovoru koji su imali povodom aktuelne situacije nastale nakon uvođenja visokih carinskih tarifa od strane SAD praktično čitavom svetu.

РАТ ТАРИФАМА ШТЕТИ СВИМА: Макрон и Стармер усклађивали заједнички одговор на царински рат

Foto Tanjug/AP/Justin Tallis

Makron i Starmer su takođe zaključili da u ovakvoj situaciji u odgovoru "ništa nije isključeno". Francuski šef države je istovremeno insistirao na neophodnoj saradnji između Brisela i Londona.

Velika Britanija je napustila EU i krenula odvojenim putem, ali ih je dolazak Donalda Trampa na vlast u SAD ponovo zbližio. To se odnosi na kovanje planova za slanje mirovnih trupa u Ukrajinu, ali i sada, u stvaranju taktike na "Trampove tarife", iako je London tradicionalno najbliži evropski saeznik Vašingtona.

- U trenutku dok svetska ekonoimija trpi šok nastao carinskim taksama koje su nametnule SAD, potvrdili smo našu želju da blisko koordiniramo naše satvove u pregovorima u toku s predsednikom Trampom – preneo je Markon delove razgovora sa Starmerom.

Francuski šef države je objasnio zašto je ovo jedinstvo važno.

- Moramo da budemo ujedinjeni i odlučni da bismo zajedno zaštitili naše građane i firme – apostrofirao je stanar Jeliseja.

UZ KANADU I KINU

Zemlje EU će sledećih dana izaći s jedinstvenim odgovorom protiv tarifa, s prvim setom kontramera na uvoz vredan 25,5 milijardi evra. Drugi set očekuje se već krajem meseca. Agencija Rojters ističe da će takav potez značiti pridruživanje EU Kini i Kanadi u nametanju kontracarina SAD, što bi moglo da dovede do globalnog trgovinskog rata, poskupljenja robe za milijarde potrošača i guranje privreda širom sveta u recesiju. Tarife pokrivaju oko 70 odsto izvoza EU u SAD u ukupnoj vrednosti od 532 milijarde evra.

Velika Britanija je odlično prošla u nametanju novih tarifa, jer je dodatno oporezovana samo sa 10 odsto, po najnižoj utvrđenoj stopi, dok su zemlje EU oglobljene dvostruko više. Svi sada pokušavaju da pregovorima poprave pozicije.

Starmer i Makron su, takođe, prema rečima francuskog predsednika razgovarali i o situaciji u Ukrajini.

- Sa koalicijom država dobrovoljaca, nastavljamo razmišljanja o podršci koju na duge staze možemo da pružimo Ukrajini. Najpre njenoj vojsci, koja će biti na prvoj liniji odbrane, a zatim eventualnim snagama osiguranja iza linije kontakta, koje bi bile prisutne da bi obeshrabrile bilo kakav novi ruski napad – poručio je francuski predsednik.

Svoj bliski kontakt sa Starmerom po različitim aktulenim gorućim pitanjima u svetu, Makron je zaključio rečima:

- U nestabilnom svestu, solidna savezništva su najbolji orijentir.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NADAL NE ŽELI DA ĆUTI: Promene u tenisu su neophodne