U NAJLEPŠOJ ULICI U KRUŠEVCU NISU ŽIVELI SRBI: Naselili su se u prvoj polovini 19. veka i ostavili za sobom predivne kuće (FOTO)
U VEROVATNO najlepšoj ulici u Kruševcu u prvoj polovini 19. veka živeli su Grci.

Foto:Zavod za zastitu spomenika Kraljevo
Ulica se zove Karadžićeva, a deo koji čini kulturno - istorijsku celinu zove se Grčki šor.
Niz stambeno porodičnih kuća, koje su podizane u drugoj i trećoj četvrtini 19. veka ima obeležje narodnog graditeljstva, dok je gradnja do u prvu polovinu 20. veka nastajala u stilu građanskih arhitektonskih shvatanja.
- Naziv je dobila po osnivačima Cincarima, koji su kao trgovci i majstori imali značajnu ulogu u urbanom i ekonomskom razvoju srpskog društva u prošlom veku - navode u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Kraljevo. - Oni su bili vlasnici, a izgleda i graditelji, kuća varoškog tipa, koje su kao najstarije, i arhitektonski najvrednije dale naziv i prepoznatljivost celini.
Stručnjaci ZZSK napominju da su prizemne zgrade građene sa tremom i doksatom ispod kojeg je ulaz u podrum, zidova u bondruku i četvoroslivnih krovova širokih streha, pokrivenih ćeramidom. Posebnu izražajnost i lepotu ovim kućama daju doksati obradom drvenih elemenata i načinom gradnje.
- Grupu gradskih kuća karakteriše opekom zidana gradnja nad podrumom, visok sokl, skromna fasadna dekoracija u malteru, profilisani krovni venci, i pokrivač od biber crepa - objavljeno je na FB stranici kraljevačkog Zavoda. - Ilustrujući arhitektonskim sklopom graditeljsko - urbanistički razvoj Kruševca Grčki šor svojim nazivom svedoči o ulozi Cincara u njegovom stvaranju i oblikovanju tokom HIH veka.
Iako nikada nije rađena konzervacije, mnoge kuće su uspele da odole vremenu.
O trgovcima grčkog ili cincarskog porekla, koji su živeli u ovom šoru zna se dosta. Živelo ih je 10 - ak, došli su iz Aresciste, predela Zagorja u Epiru, kraja oko Janjine, čak i iz Moreje.
- U Kruševac je sa prvim Grcima pečalbarima iz Epira 1785. godine stigao Ljota Karacidis, koji je u glavnoj ulici sazidao prvu kafanu „Mali Pariz“, a potom i „Pariz“ –navodi Slobodan Simonović u Enciklopediji Kruševca iz 2011.godine. - Posle su i drugi Grci na brdskim konjićima doveli svoje porodice i naseleli se u Karadžićevu ulicu.
Tu su sinovi starog Ljote (Nikola, Zoja i Dina) sa svojim porodicama.
Po potomcima su, precizira enciklopedista, Ljoti-Ljotići, Zoji su postali Zojići a po Paskalju- Paskaljevići. Dalji potomak ove porodice je i Mihajlo Bata Paskaljević, poznati glumac, čija je porodična kuća bila u Obilićevoj ulici.
BONUS VIDEO - OVO JE NAJSLOŽNIJE SELO U SRBIJI: Nalazi se kod Kruševca,u njemu hiljadu srca kuca kao jedno
Preporučujemo

DANjU SAM MEDICINSKA SESTRA, NOĆU STRIPTIZETA: "Muškarci me se previše plaše, sama sam poslednjih sedam godina" (FOTO)
ŽENA po imenu Hejli Huper otkrila je da joj samopouzdanje „uništava“ ljubavni život jer muškarci smatraju da je „previše zastrašujuća“.
23. 05. 2025. u 18:06

HRVAT POGINUO NA FRONTU U UKRAJINI: Bio oficir francuske vojske, borio se u Lugansku
TONI Herceg, Hrvat iz Bosne i Hercegovine i oficir francuske vojske, poginuo je 6. maja u Luganskoj oblasti u Ukrajini.
23. 05. 2025. u 17:00
Komentari (0)