ОД СКОКА ЦЕЛЗИЈУСА СЕ СВИМА ВРТИ У ГЛАВИ: Упозорење лекара - Због промена времена многи осећају тегобе, ево како да их ублажите
ПРОЛЕЋНЕ температуре у фебруару шокирале су и здраве и болесне. Ипак, хронично оболели највише осећају нагли скок "Целзијуса".
Према речима др Радмиле Шехић, дугогодишњег лекара Завода за хитну медицинску помоћ у Београду, овако радикалан скок температуре најтеже погађа срчане болеснике са проблематичном коронарном циркулацијом, особе са варирајућим крвним притиском, људе са лошом и компромитованом можданом циркулацијом, као и особе у дубокој старости.
- Због лошег стања крвних судова, топло време доводи до њиховог наглог ширења уз значајан пад притиска - каже др Шехић. - То ствара осећај слабости, узрокује поремећај срчаног ритма, појаву главобоља и вртоглавица. При томе, паду крвног притиска "у корист" иде и терапија против хипертензије која се свакодневно узима.
Докторка Шехић додаје да посебну невољу ствара чињеница да се топао зимски дан по правилу завршава опадањем спољне температуре увече што код пацијената са болесним срцем и крвним судовима опет узрокује појаву тегоба:
- Тада долази до стезања периферних крвних судова и брзог скока притиска који оптерећује виталне органе наглим дотоком крви. Дакле, потпуно је јасно колико је тешко одржавати стабилност виталних функција под оваквим околностима. Зато се препоручује да све угрожене особе, ако осете значајније тегобе, контактирају са својим лекарима ради допуне или корекције уноса лекова.
Кофеин и цигарете погоршавају стање
ДОКТОРКА Радмила Шехић истиче да велике температурне разлике највише могу да науде људима са лошим навикама. Превише кофеина, алкохола и цигарета посебно оптерећује организам, па кад дође до температурног обрта може да дође до појаве срчаног или можданог удара.
Ни млађи људи или, условно речено, здраве особе било које животне доби, не остају имуне на овако радиклано "шетање 'Целзијуса'".
- Већина одреагује присуством главобоље, нарочито у чеоном пределу, чему је кривац атмосферски притисак и његове дневне промене - каже наша саговорница. - Није реткост да се појача нервоза, опадне концентрација и јави блага малаксалост. Јер, и крвни судови у очуваном организму реагују на скок спољашње температуре, па је и ту крвни притисак склон паду. Истини за вољу, бурније све то доживе особе које имају неуровегетативне сметње, него људи очуваног нервног склопа.
Како ублажити последице промена времена
Ипак, постоји начин како да се ублаже последице великих варијација спољне температуре.
- Исхрану би тако требало балансирати да не утиче значајно на стање крвног притска - саветује др Шехић. - То практично значи да би требало узимати чешће али оскудније оброке. Важан је и унос воћа и поврћа током дана, воде, супе, варива у количинама које су умерене и пријају телу. Такође, није пожељно расхлађивати се нагло без обзира на температуру ваздуха. Важни су и краћи дневни одмори у природи, уколико је изводљиво и избегавање јачег физичког напора.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)