PREHLADA MOŽE DA PROVOCIRA NAPAD ASTME: Pulmolog objašnjava kako da se izborite sa tegobama

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

23. 12. 2024. u 14:07

U SEZONI respiratornih infekcija u posebnom riziku su oboleli od astme, naročito deca i odrasli, jer čak i banalna prehlada kod njih može da provocira težak astmatični napad. Virusne infekcije koje zahvataju gornje i donje organe za disanje, ne samo da mogu da dovedu do pogoršanja, već i do nastanka astme, pogotovo kod osoba sklonih alergijama.

ПРЕХЛАДА МОЖЕ ДА ПРОВОЦИРА НАПАД АСТМЕ: Пулмолог објашњава како да се изборите са тегобама

Foto Shutterstock

Profesor dr Branislava Milenković, pulmolog, kaže da postoji nekoliko pravila kojih bi oboleli od astme trebalo da se pridržavaju u ovo doba godine:

- Osnovno je da redovno uzimaju svoju inhalacionu terapiju, jer se na taj način postiže bolja kontrola bolesti. Nikako da ne dele svoj uređaj za inhalaciju i komoru sa drugima, da unose hranu koja obuhvata sveže voće i povrće, kao i mlečne proizvode poput mleka i sira koji su dobar izvor proteina, vitamina i minerala, i da maskimalno smanje konzumiranje cigareta i alkohola. Vrlo je važno i da izbegavju ljude koji kijaju, kašlju ili glasno govore, koji su prehlađeni, razmisle o nošenju maske za lice kada su u velikoj gužvi ili u javnosti.

Za zaštitu od prehlade, naša sagovornica savetuje i da se izbegava dodirivanje očiju, nosa ili usta jer tu može postojati rezervoar virusa, da se često peru ruke, izbegava hladan i zagađen vazduh, kao i da se vakcinišu protiv gripa i pneumokoka.

Ukoliko do prehlade ipak dođe, onda bi trebalo da se bude posebno obazriv koji lekovi se korsite za njeno saniranje.

- Alergija na lekove je češća kod osoba koje boluju od astme - kaže profesorka Milenković. - Takođe, postoje lekovi koji mogu da dovedu do pogoršanja astme, čak i do teškog napada. Da bi se ovakve situacije izbegle, potrebno je da se izbegava aspirin, nesteroidni inflamatorni lekovi, beta-blokatori, ACE inhibitori. Potrebno je i da farmaceut zna da bolujete od astme da vam ne bi predložio neki od lekova za prehladu koji mogu da škode.

Kada je o upotrebi antibiotika u slučaju prehlade ili neke druge infekcije reč, naša sagovornica kaže da pacijent sa astmom treba da uzima antibiotike samo kada ih propiše lekar jer i njihova primena može da bude štetna:

- Antibiotici mogu da pomognu u lečenju astme u određenim situacijama, na primer kada je prisutna bakterijska infekcija. Neki antibiotici se koriste za lečenje teške astme jer imaju povoljan efekat na zapaljenje disajnih puteva, ali ovu vrstu lečenja treba da sprovodi samo iskusan stručnjak za astmu.

Zaštita od zagađenog vazduha

DOSADAŠNjA istraživanja nedvosmisleno su dokazala da povećane koncetracije suspendovanih čestica - sumpor dioksida, azot dioksida i ozona, dovode do pogoršanja simptoma kod pacijenata sa astmom. Profesorka Branislava Milenković zato obolelima od ove bolesti savetuje da koriste masku N95 ako je neophodno da izađu kada je vazduh zagađen, kao i da redvno ispiraju sluznicu nosa slanim rastvorom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA IGRA JOKIĆA: Nikola uništio velikog rivala, svi u čudu zbog ovog poteza (VIDEO)