PRAVNI ZASTUPNIK EPARHIJE RAŠKO-PRIZRENSKE O CRKVI U CENTRU PRIŠTINE: Hram Hrista Spasa spomenik je represiji nad 40.000 Srba

Jelena Matijević

14. 04. 2025. u 11:30

ALBANSKI ekstremisti i intelektualci oličeni u liku dvojice arhitekata, Erona Sile i Lorika Bucolija, poveli su novu kampanju da se nedovršeni Saborni hram Hrista Spasa u centru Prištine okuje u kavez i pretvori u "Muzej izgubljenih glasova" (inače ime niza ustanova u Evropi posvećenih Holokaustu). Ovoj "ideji", o kojoj su "Novosti" pisale u petak, prethodio je, 3. aprila, tekst "Šovinizam iza religije - slučaj crkve u dvorištu Prištinskog univerziteta" Gurakuča Kučija iz Instituta za studije hibridnog ratovanja OKTOPUS. Kuči je inače i ranije na meti imao SPC optužujući je za skrivanje oružja, što je svojevremeno demantovao Kfor.

ПРАВНИ ЗАСТУПНИК ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКЕ О ЦРКВИ У ЦЕНТРУ ПРИШТИНЕ: Храм Христа Спаса споменик је репресији над 40.000 Срба

Foto: J. Matijević

Povodom Kučijevog napisa oglasio se advokat Aleksandar Radovanović, glavni pravni savetnik Eparhije raško-prizrenske navodeći da je izneto niz zapaljivih i flagrantno netačnih tvrdnji o Hramu SPC u Prištini. U tekstu objavljenom na sajtu eparhije Radovanović navodi da je Kuči provokativno i neistinito prikazao Hram Hrista Spasa kao ideološko sredstvo etničke dominacije, a ne kao legitimni verski objekat.

- Na taj način, Kuči je metodama koje se koriste u hibridnom ratovanju Srbe proterane iz Prištine označio kao okupatore i agresore, a kršioce verskih i ljudskih prava koji bi da unište verski objekat, i preko njega svaki trag postojanja Srba u Prištini, kao navodne žrtve - piše Radovanović.

Foto: Eparhija raško-prizrenska

Advokat Aleksandar Radovanović, pravni zastupnik Eparhije raško-prizrenske

Podseća i da je hram u Prištini izgrađen početkom devedesetih, posle peticije velikog broja pravoslavnih vernika koji nisu imali sabornu crkvu.

- Gradnja sadašnje crkve je započeta ne od strane Miloševićevog režima, već od strane tadašnjeg episkopa raško-prizrenskog, potonjeg patrijarha Pavla, u vreme kada je u Prištini živelo oko 40.000 Srba. Građevinske dozvole i lokacija su obezbeđene u skladu sa zakonskim normama toga vremena. Opravdano verujemo da je ova crkva jedan od retkih objekata na Kosovu koji je prošao sve zakonske procedure, i čije su dozvole i vlasništvo nad zemljom neupitni, i pre i posle rata - piše Radovanović.

Foto: J. Matijević

Hram Hrista Spasa u centru Prištine

Podsećajući da ceo Kučijev tekst počiva na premisi da je u gradu bez Srba takav objekat nepotreban i po njemu obeležje "srpske okupacije i dominacije", autor teksta bi, navodi se u reagovanju Radovanovića, u ime intelektualnog poštenja, trebalo i da naglasi da Srba u Prištini gotovo da nema zbog progona posle rata i otvorenog i nekažnjenog nasilja nad njima, kao i zbog sprečavanja njihovog povratka.

METODE HIBRIDNOG RATOVANjA

ADVOKAT Radovanović ističe i da je u martu 2025. TV Koha prenela razgovor dvojice profesora, kosovskih Albanaca, u kojem je otvoreno iznet stav da je Crkva Hrista Spasa trebalo da bude uništena posle rata.

- Proglašavanje Srpske pravoslavne crkve, u situaciji u kojoj je stalno izložena napadima, pretnjama i uskraćivanju prava, za navodnog agresora, predstavlja metode hibridnog ratovanja, koje gledamo po celom svetu - piše Radovanović. 

- U takvim okolnostima, ova crkva stoji i kao spomenik represiji nad 40.000 ljudi, čiju je sudbinu pratila i sama crkva. Njeno nestajanje bi bilo i brisanje sećanja na užasan zločin nad 40.000 proteranih Prištevaca, što je možda i bila namera ovakvih brojnih pokušaja nakon rata - piše u reagovanju Radovanovića.

Pravni zastupnik Eparhije kaže i da su prištinske vlasti nakon rata više puta pokušale da to ospore, ali bez uspeha, a da je poslednji takav pokušaj završen 2017. kada je zahtev Univerziteta odbačen. 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA JE ZGROŽENA: Niko ne može da veruje šta su uradile sinhrone plivačice iz Ukrajine posle osvajanja medalja (VIDEO)