МОЋ И НЕМОЋ ПАТРИЈАРШИЈЕ СА БОСФОРА: Цариград и расколи у православном свету - из прошлости и садашњости
22. 01. 2023. у 11:00
ПРАВОСЛАВНА црква, иако састављена од више (укупно 14) аутокефалних цркава, јединствена је у догматском и канонском смислу, јер је "Црква Бога живога, стуб и тврђава истине" (1. Тим. 3, 15).
Повезане вести

СЛУЖБА ИЗВЕШТАЈЕ О СРПСКИМ ПИСЦИМА ЛИЧНО СЛАЛА ТИТУ: Дoсијеа Бранка Ћопића и Драгослава Михаиловића пуњена деценијама
ХОБОТНИЦА која је стигла да се увуче у домове, комитетске канцеларије, факултетске слушаонице, фабричке погоне доживела је неколико организационих реформи – рођена као ОЗНА, каријеру је завршила као Служба државне незбедности (СДБ).
14. 07. 2025. у 11:42

СРПСКИ ПИСЦИ У РАЉАМА ТАЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ: Прогон књижевника шездесетих и седамдесетих година прошлог века
У КОМУНИСТИЧКОЈ Југославији, у којој је над српским народом висила хипотека о великосрпском национализму, хегемонизму и шовинизму, та оптужба је оптуженог одмах сврставала у ред државних непријатеља.
14. 07. 2025. у 11:54

НА ПАШТРИКУ СЕ БРАНИЛА СРБИЈА: Како су за двадест дана српски јунаци сломили НАТО и терористичку ОВК
ОД исхода боја на Паштрику je зависило потписивање Војно-техничког споразума у Куманову, и прекид бомбардовања СР Jугославије.
11. 06. 2025. у 07:00

УСТАВ ИЗ 1974. ТРАСИРАО ПУТ У БАНКРОТ: Kрах Југословенског самоуправног и економског систeма
ЗАКОНИ донешени на основу Устава из 1974. године омогућили су републичким и покрајиснским олигарсима да се слободно задужују без икаквог договора са Федерацијом.
04. 06. 2025. у 16:00

ИСКУШЕЊА ЈУГОСЛАВИЈЕ И СРБИЈЕ СА АУТОНОМАШТВОМ: Мешање великих сила и суседа на политичке токове у земљи
ТРАЈАЊЕ Југослвије и драма њеног разбијања сведоцима су оставиле у наслеђе сазнање да је некад незамисливо постало стварност, а да ће можда већ сутра оно у шта многи не верују и одмахују руком као на лоша предсказања ипак бити остварено.
19. 05. 2025. у 10:32
Најновије из рубрике

"ДРЖИ СЕ НЕКАКО" Генерал Младић у тешком здравственом стању
ЗДРАВСТВЕНО стање генерал Ратка Младића је лоше, а породица и даље чека одлуку о томе да ли ће му бити дозвољено да буде пуштен на лечење у Србију, рекао је данас генералов син Дарко Младић.
19. 07. 2025. у 18:49

СРЕЋАН КРАЈ ПОТРАГЕ: Деветогодишњи Андреј из Врања пронађен
ДЕВЕТОГОДИШЊИ дечак Андреј за ким су трагали родитељи, пријатељи и остали који су видели објаву пронађен је и осећа се добро, потврђено је Новостима.
19. 07. 2025. у 15:10

ПАНИКА У ВРАЊУ, ЦЕО ГРАД НА НОГАМА: Дечак (9) се није вратио кући са базена, сви трагају за њим
РОДИТЕЉИ, полиција и бројни пријатељи у Врању, трагају за деветогодишњим дечаком, који се зове Андреј.
19. 07. 2025. у 14:44

ОСВЕЋЕН ХРАМ СВЕТОГ САВЕ У ДАПСИЋИМА Митрополит Методије одликовао председника Србије Александра Вучића
У ОКВИРУ литургијског сабрања, Митрополит Методије уручио је високо одликовање – Медаљу Светог Великомученика Георгија Првог степена – председнику Републике Србије Александру Вучићу.
19. 07. 2025. у 14:12

ТЕМПЕРАТУРЕ ИДУ ДО 40 СТЕПЕНИ: Огласио се РХМЗ - пале се аларми а онда следи пад, ево кад тачно долази захлађење (ФОТО)
НАРЕДНЕ седмице очекује нас нови топлотни талас, у периоду од понедељка до петка, када се очекује температура од 35 до 40 степени.
19. 07. 2025. у 13:59
Milos
22.01.2023. 15:09
Satanizam iz USA na celu sa CIA se zestoko trudi da unisti sve duhovne i moralne vrednosti u ostatku sveta i prenese njihov bolesni sistem vrednosti. Iskreno se nadam da nikada u tome nece uspeti.
MILAN LEKIĆ
22.01.2023. 18:56
Добар текст у целини са малом датумском грешком која захтева добронамерну исправку због додатног разјашњења односа Српске Цркве са Цариградском патријаршијом. Године 535. основана је Јустинијана прима Цариградске патријашије (ЈПЦП) а не Охридска архиепископија Цариградске патријаршије (ОАЦП), која је уздигнута 1018. године. У борби за патријаршијски престо после пада Цариграда 1204. Д. Хоматијан и његов савременик Јован Апокавк епископ Наупактоса који се спомиње у тексту, неоправдано су оспоравали титулу „васељенског патријарха“, Михајла IV Атерианоса (1206-1212) коју је овај преузео од свог претходника Јована X Каматероса (1198-1206). „Латинско царство“, забранило је унутар зидина Константинопоља коришћење титуле „цариградског патријарха“, али су је сви патријарси током изганства у Никеји редовно користили. Титула „васељенског патријарха“, иначе, уведена је после Халкедонског сабора 451. Око ње, сем у време папе Гргура Великог који се јогунио није било спорова све до католичке шизме 1054, затим пада Источноромејског Царства 1453., а посебно после Тридентског сабора, када је из познатих разлога то питање проблематизовано позивањем на лажну Константинову даровницу. Из Папских биографија (Liber pontificalisa, прво и друго издање) знамо да ни на једном екуменском сабору није забележено присуство римских епископа (папа) што је најтврђи доказ да Римска црква прије 1204. није могла имати апсолутно никакав утицај на источној обали Јадрана. Српска Црква је недавно, оправдано, омогућила аутономију-аутокефалију својој епископији О.А. на простору Северне Македоније зато што та територија није била у саставу Србије (Српске земље Далмације, Босне, Захумља, Травуније и Раса) у тренутку проглашења њене аутокефалије СПЦ на, Васкрс 1220. Тачније, тада су од некадашње ОАЦП под јурисдикцијом СПЦ остала сједишта и Јустинијане приме (Царичин Град) и Јустинијане секунде (Улпијана, Грачаница) која је Немања раније добио као поклон од цара Манојла Комнена, као и Призрен и Милеје скадарске. Признање аутокефалије „Цркве Охридске архиепископије у Сев. Македонији“ (којој СПЦ уступа на коришћење своје храмове) је славе вредан канонски потез СПЦ поздрављен и од Руске цркве. Тим чином, премудрим, Светосавска црква сведена је на територију из времена свог оснивања, чиме је блокирана свака идеја паписта из Константинопоља и њихових спонзора у Берлину, Риму, Лондону и Вашингтону да би се у Босни, Црној Гори, Далмацији и на Косову могао применити „украјински“ модел разбијања њене вјековне структуре која са Светосављем, косовским и видовданским заветима представља нераскидиве кохезионе принципе свесрпског духовног јединства.